Jak usunąć osad z herbaty lub kawy?
Ciemny, brązowy osad z kawy lub herbaty w ulubionym kubku to prawdziwa zmora. Wygląda bardzo niechlujnie, a w dodatku trudno się go pozbyć. Czy istnieją skuteczne i szybkie metody na usunięcie takiego zabrudzenia? Czy konieczne jest użycie specjalistycznych środków do czyszczenia? Dowiedz się, co zrobić, aby Twoje naczynia znowu prezentowały się estetycznie.
Czy osad świadczy o jakości herbaty?
Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że brązowy osad z herbaty spowodowany jest jej niską jakością. Jest to jednak błędne przekonanie, które przekazywane jest bez żadnego sprawdzenia. Aby kupić herbatę z najwyższej półki, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów — m.in. region zbioru, sposób przechowywania, a także jakość i aromat liści. Z tego powodu warto odwiedzić specjalistyczny sklep, w którym sprzedawcy pomogą w wyborze odpowiedniego produktu.
Kiedy powstaje osad z herbaty?
Charakterystyczny nalot zbiera się zazwyczaj na powierzchni niedopitej herbaty już po kilkunastu minutach. Przyczepia się on do ścianek naczynia i tworzy trudne do zmycia zabrudzenia. Przyczyną powstawania osadu są zawarte w herbacie szczawiany, które wchodzą w reakcję z wapniem. Im twardsza woda, tym większe jest prawdopodobieństwo powstania ciemnobrązowego nalotu. Z tego powodu warto korzystać ze specjalnych filtrów.
Duże znaczenie ma też sposób parzenia ulubionych naparów. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do herbaty. Wysokiej jakości produkty sprawią, że w filiżance nie wylądują fusy, a napój będzie charakteryzował się doskonałym smakiem i niepowtarzalnym aromatem.
Osad z kawy lub herbaty — jak się go pozbyć?
Czasami osad z kawy lub herbaty jest bardzo uciążliwy i nie reaguje nawet na mocne ścieranie gąbką nasączoną płynem do zmywania. Niekiedy zawodzi również zmywarka. Aby poradzić sobie z zadaniem, jakim jest usunięcie takiego zabrudzenia, trzeba zastosować mocniejsze środki. Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów jest wykorzystanie cytryny. Kwasek cytrynowy to naturalny i tani wybielacz, który w dodatku jest w pełni bezpieczny dla organizmu człowieka. Wystarczy więc wlać sok z cytryny do naczynia i zalać gorącą wodą. Po pewnym czasie uciążliwy osad powinien się rozpuścić.
Innym, domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń po kawie i herbacie jest wykorzystanie sody oczyszczonej lub klasycznej soli kuchennej. Wystarczy wsypać łyżeczkę wybranego produktu do naczynia i dolać niewielką ilość ciepłej wody. Następnie osad trzeba wytrzeć gąbką. Jeśli podane metody nie przynoszą rezultatu, to można zastosować również:
- pastę do zębów,
- ocet,
- sproszkowaną tabletkę do zmywarki,
- mocne, specjalistyczne detergenty.
Czyszczenie osady po herbacie i kawie — o czym pamiętać?
Podczas mycia naczyń trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy, tak aby nie zniszczyć ich powierzchni. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania żrących wybielaczy, gdyż mogą one być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku ręcznie malowanych kubków czy filiżanek trzeba też dostosować siłę pocierania. Aby mieć pewność, że naczynia nie zostaną uszkodzone podczas czyszczenia, warto zainwestować w wysokiej jakości zastawę. Stylowe akcesoria do herbaty i kawy znajdziesz w sklepie internetowym Cafe Silesia.
Artykuł sponsorowany